вторник, 10 июня 2014 г.

Обережно! Хвороба Лайма…

Хвороби, збудники яких передаються людині через комах і кліщів, називають трансмісивними (від «трансмісія» - передача). До них відносять близько 200 захворювань, з них найбільш відомі малярія, хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, чума, висипний тиф тощо. Їх переносниками є членистоногі (комарі, кліщі, воші, блохи), що висмоктують кров і переносять збудників з крові хворих тварин або людей в організм здорових. Більшість трансмісивних інфекцій реєструється найчастіше в теплу пору року.


Профілактика трансмісивних інфекцій найчастіше зводиться до захисту від нападів комах, що висмоктують кров. Для того, щоб уберегти себе від небезпеки, треба, перш за все, отримати чітке уявлення про комах, що їх переносять. Важливо знати, як вони виглядають, де живуть, коли активні, коли можна чекати їх нападу.
В Україні в минулому році реєструвалися випадки хвороби Лайма (1932), плямистої гарячки (19), хвороби Брілла (1), кліщового вірусного енцефаліту (3), гарячки західного Нілу (4), геморагічної гарячки з нирковим синдромом (1), малярії (75). На території нашої області трапляються випадки кліщового бореліозу (хвороби Лайма), збудника якої, а це бактерії роду спірохет - борелії, переносять кліщі. У США це друга хвороба після СНІДу за швидкістю зростання. На Чернігівщині кількість захворювань цією недугою щороку теж зростає. Згідно з офіційними даними впродовж 2013 року постраждали 53 особи, а в 2012 році - 35. Випадків захворювання серед дитячого населення не зареєстровано. Розвиток захворювання у більшості випадків пов’язаний з нападами кліщів: у 50% випадків під час перебування на дачах, присадибних ділянках, а інші - при відвідуванні лісу з метою відпочинку, зборах ягід, грибів.
В організм людини борелії потрапляють із слиною кліща під час присмоктування, після чого з потоком лімфи та крові збудник переміщується у внутрішні органи, суглоби, центральну нервову систему. Борелії можуть роками зберігатися в організмі людини, обумовлюючи хронічний розвиток хвороби. Інкубаційний період триває від двох до тридцяти днів.
Як запобігти зараженню?
Щоб уберегти себе і своїх рідних від хвороби Лайма, слід добре підготуватися до прогулянки на природу. Під час мандрівок фахівці рекомендують триматися середини стежки. Місце для привалів або табору для сну на природі звільніть від сухої трави та гілок у радіусі 20-25 м. Найпростіший і надійний спосіб захисту під час прогулянки в лісах - обрати світлий однотонний одяг, який закриває відкриті ділянки шкіри і щільно прилягає до тіла. Вдягніть довгі штани, заправивши їх у шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, капелюх, закрите взуття. Обов’язково періодично оглядайте себе. Доки „хижак» мандруватиме вашим тілом (близько 2 годин), ви встигнете виявити його, оскільки присмоктується кліщ не одразу.
У першу чергу бережіть ділянки тіла, де шкіра ніжна і тонка - голову, шию, живіт, ділянки під пахвами й молочними залозами. Особливо ретельно треба обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям. Вдома одразу треба змінити одяг, білизну, ретельно оглянути покривало, на якому відпочивали, все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому, оскільки витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
Обережно з букетами квітів - на них можуть ховатися паразити!
Якщо разом із вами на природі перебував і ваш собака - його теж слід оглянути до того, як впустити до помешкання.
Якщо кліщ присмоктався, що робити?
Дуже важливо при виявленні кліща звернутися до лікаря. Лікування проводять як в умовах стаціонару, так і амбулаторно, тобто вдома. Застосовують ефективну терапію антибіотиками, але кожний випадок є індивідуальним. Якщо немає змоги звернутися до лікаря, видалення проводять самостійно. Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном, а руки ретельно вимити з милом.
До лікаря треба звернутися у будь-якому випадку, адже кліщ може виявитися інфікованим.
І пам’ятайте, що у жодному разі не можна викидати кліща. Його треба спалити, оскільки самка, насмоктавшись крові, може дати нове потомство на тій території, де її викинули (після кровосмоктання кліщ відпадає та відкладає яйця в ґрунт). А навряд чи вам захочеться, щоб сімейство іксодових розмножувалось на нових територіях.

Комментариев нет:

Отправить комментарий