вторник, 15 сентября 2015 г.

Цифрове телебачення на Щорсівщині. Чому зникають канали?




Хто володіє інформацією, той володіє світом. Цей вислів здавна відомий всім і як ніколи актуальний зараз. Ми всі отримуємо інформацію під час безпосереднього спілкування з людьми, з газет, з Інтернету і звичайно через телевізор. Багато мешканців на території окупованої Луганщини та Донеччини не мають змоги дивитися українські канали, і, відповідно, вони не мають достатньої інформації, дивлячись лише російське ТБ. На населення впливають шляхом розповсюдження певної інформації, а потім маніпулюють свідомістю громадян з певною метою. А це вже - інформаційна війна, і програвати в ній не можна. Хоч кожна доросла людина й знає, що варто завжди перевіряти будь-яку отриману новину, а не сліпо вірити їй, та чомусь частіше за все почувши якусь плітку, що «одна баба на базарі казала», передає її далі як реальність.
Телебачення ж залишається основним джерелом отримання інформації про події для більшості дорослих українців, в тому числі і мешканців нашого району. Хоч для школярів і молоді це вже вчорашній день - вони віддають перевагу Інтернету.
Про перехід на якісне цифрове телебачення, так зване Т2, в Україні почали говорити понад 5 років тому. Навіть повністю відключити аналогове ТБ планувалося з 1 січня 2015 року. І тоді, для того, щоб телевізор міг показувати улюблені телепередачі в новому форматі зі звичайною «польською» антеною, всі мали б купити відповідні пристрої - тюнери Т2. (До речі, сучасні телевізори вже мають вмонтовані тюнери для прийому цифрового сигналу, але додатково треба придбати картку доступу або CAM-модуль). Це задоволення не з дешевих. Тож на виконання постанови Кабміну в 2012 році почали безкоштовно роздавати їх для малозабезпечених верств населення. За словами директора департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю ОДА Андрія Подорвана, на Чернігівщині розповсюдили їх більше 30 тисяч. Під час виступу на проекті «Медійний поступ» він розповів, що дійсно з 2011 року в країні вже працює Національна мережа ефірного цифрового телебачення, одна з найбільших в Європі. Для цього на території України встановили 166 станцій (РТПС). У нашій області встановлено 6 таких станцій: у Бахмацькому, Прилуцькому та Корюківському районах, Чернігові, Бобровиці та Ніжині. На кожній змонтовано по 4 цифрові телевізійні передавачі різної потужності, які забезпечують трансляцію 32 українських телеканалів (по вісім на кожному) у цифровому стандарті DVB-T2.
Географічно Щорсівщина знаходиться майже на однаковій відстані від Чернігова та Холмів Корюківського району (див. малюнок). Тож, налаштовуючи свою антену на прийом цифрових телеканалів, треба повертати її або в бік обласного центру, або ж в бік Холмів. Прийом телеканалів залежить від рельєфу місцевості, насаджень, високих будівель тощо. Цифровий сигнал значно якісніший і стійкіший щодо перешкод, він не залежить від погоди, навідміну від аналогового, але або приймається чітко, або взагалі не приймається.
Отже, щоб дивитися Т2 важливо знаходитися в радіусі дії передавача (Холми транслюють сигнал до 65 км, а Чернігів – до 60 км). Директор департаменту інформдіяльності ОДА Андрій Подорван каже, що вже третій рік вони з облдержадміністрації пишуть листи і звертаються до всіх інстанцій в Києві, щоб підсилили потужність передавачів. Наші сусіди росіяни помітно її збільшили за останній рік. Сигнал від їхніх станцій сягає на 20-30 км в Україну вздовж усього кордону з Росією. Тож прикордонні села частіше за все «ловлять» і дивляться російські (і навіть білоруські) канали, ніж наші українські, адже наші сигнали не повністю покривають Чернігівщину.
Але є ще одна проблема. Якщо при старому способі передачі сигналу (аналоговому) «пропадає» один ТV-канал, то цифрові «пропадають» одразу по вісім! З таким явищем дуже часто стикаються мешканці нашого району. Ми спробували розібратися, в чому ж проблема? Навіть коли населені пункти знаходяться в зоні дії телевежі, виникає проблема через частоти, на яких передається сигнал. Дуже дивно, що по два передавачі двох сусідніх станцій працюють на одній і тій же частоті. Той, хто хоч трохи дружить з фізикою, скаже, що при накладанні однакових частот виникає явище інтерференції: сигнал веде себе нестабільно – то послаблюється і пропадає, то підсилюється і з’являється. Як видно з таблиці, з Чернігівської і з Холминської телевежі перші 8 телеканалів транслюються на одній частоті - 479,25 МГц (22-й дециметровий канал), і ще вісім (з 25-го по 32-й телеканал) – теж на одній частоті - 791,25 МГц (61-й дециметровий канал). Це і спричиняє нестабільність сигналу для цих 16-ти телеканалів, решта ж 16 приймаються нормально, тому що вони передаються на різних частотах. Саме в зону дії обох станцій потрапили Щорс, села Гвоздиківка, Заріччя, В.Щимель та інші. Тож глядачі часто читають на екранах своїх телевізорів «Нема сигналу» і грішать на свою антену чи тюнер.
Чому ж так сталося, що сумістилися частоти на Чернігівщині? Хто винен в цій помилці і хто може її виправити? З таким запитанням ми звернулися до компанії, що надає послуги з цифрового телебачення в Україні - ТОВ «ЗЕОНБУД» (офіційний сайт товариства www.efirt2.tv). Відповідь обіцяли нам надати пізніше, і ми її обов’язково надрукуємо. Адже вирішити проблему (заміну частот і підсилення сигналу) на місцевому рівні не вдасться. Це не в компетенції району чи області. Де ставити телевежі - вирішує концерн РРТ в Києві, ліцензію на ефірне мовлення отримують в Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, дозволи на експлуатацію частот видає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформації, вона ж надає висновки щодо електромагнітної сумісності.
Коли ж саме Україна повністю перейде на якісне цифрове телебачення і відключить аналогове, поки що невідомо. Цю подію відтермінували до кінця 2016 року, а в прикордонних районах - на невизначений час. Крім того, останнім часом в столиці чомусь з’явилася думка, що треба замініити аналогові передавачі (морально застарілі й дуже енергоємні) такими ж(!), але більш потужними, а не розширювати покриття з цифровим сигналом. Але це дасть можливість краще приймати лише один Перший національний канал…
Лариса МАРТИНЕНКО
Чернігівська обл. - Радіус дії Канали
Тиниця, Бахмацький р-н 55 км 39 49 43 51
Бобровиця 35 км 33 28 23 59
Чернігів 60 км 22 34 35 61
Холми, Корюківський р-н 65 км 22 49 54 61
Ніжин 30 км 38 40 43 36
Білещина, Прилуцький р-н 60 км 52 27 56 32

Комментариев нет:

Отправить комментарий