На початку літа стартував сезон збору лісових грибів та ягід. Для чималої кількості наших земляків прийшла пора активного днювання у природних угіддях: тієї ж таки чорниці можна не лише собі назбирати, а й на продаж. Для декого це – солідний заробіток.
Тільки-но з’явилися перші ягоди, ціна на них встановилася доволі непогана. Дрібнооптові перекупники пропонували по 35 гривень за кілограм, а якщо хтось вирішував продавати склянками на базарі – виходило по 42 грн. Проте така ситуація протрималася недовго, десь днів із п’ять, і вартість лісового дару почала знижуватися. Спочатку – до 30 грн. (протягом приблизно тижня), а далі – до 28, 27 і навіть 25. Цікавий момент: у сусідніх Городнянському та Корюківському районах за кілограм чорниці оптовики платять у середньому приблизно на п’ятірку менше, ніж у Щорському. Не дивина побачити в Єлінському лісі, під Загребельною Слободою, городнянців, які потім збувають зібране у Щорсі, бо тут – вигідніше…
Стосовно причин нестабільної (чи краще сказати – негативної) цінової ситуації експерти не мають одностайної думки. Стан справ на ринку споживання ягід трохи «загальмувала» війна, адже раніше частина чорниці продавалася на Донбас і Крим. Хоча основний напрямок збуту – за кордон, на захід. Щоправда, зараз не всі великооптові торговці через внутрішню нестабільність ризикують «вкладатися» в цей бізнес. Та й ягоди там потрібні чисті – достиглі, без листя, сухі. Свою роль у пониженні ціни зіграло й те, що нинішній сезон видався врожайним, особливо – як пішли літні дощі. Також спрацював відомий закон: більшає пропозиція – меншає ціна. Закупівельники далеко не всі мають холодильне обладнання для зберігання товару й тому не здатні оперувати більшими обсягами чорниці.
Ситуація в закупівлі лисичок трохи інакша, тут важливий фактор – погода. Доки було сухо в лісі – грибів обмаль, але їхня вартість коливалася в діапазоні 30, 40, 50, 80 й подекуди аж до 100 гривень. Декому з грибників у цей час дійсно щастить – мова про знавців місць, традиційно щедрих на лисички.
Наостанок треба обо-в’язково згадати й про певний негатив від природокористування. Його завдають деякі люди, які свідомо користуються «черпаками-комбайнами» при збиранні ягід. Їхні пристрої або напіввиривають із землі кущики ягід, або шкодять гілочкам та листю. А потім, у наступні роки, оті збирачі, ходячи лісом, нарікатимуть: «І що це з чорничками сталося, може, це клімат змінився?» Причина ж насправді полягає в іншому: людській жадібності й ненажерливості. А, може, хтось думає: «Після мене – хоч потоп».
Олег МІРОШНИЧЕНКО
Комментариев нет:
Отправить комментарий