четверг, 4 июня 2015 г.

Три тижні без води





Ще як травень починався, у Старих Боровичах сталася аварія на водонапірній башті, внаслідок чого місцеві мешканці потрапили в очевидну скруту. Мало того, що лишилися без води для побутових потреб, так ще й проблема поливу городів загострилася до неможливості – саме настав спекотний період. І найголовніше: минали дні й навіть тижні, а процес ремонту чомусь не просувався вперед. Реагуючи на звернення людей, «Промінь» вирішив винести цю ситуацію на розсуд громадськості.
Для початку довелося розпитати сільського голову Н.Моцар про те, що являє собою староборовицька система водопостачання. За її словами, ще у радянські часи місцевий колгосп розбудував мережу для своїх внутрішніх потреб. (Зрештою, скільки худоби було, її ж регулярно напувати треба). Тоді в селі встановили загалом чотири водонапірні башти. Вже у новітній період багато що змінилося, сільгосппідприємство майже згорнуло свою діяльність, тож фактично діючою лишилася лише одна – та, яка стоїть на горі, неподалік сільради. (Старенька вона, за документами – ще 1975 року). Саме цей «об’єкт» і наповнював сільський водогін, що складається з двох гілок: старшої, 1976 року (її довжина 2,1 км), і молодшої, майже двокілометрової, прокладеної у 1990-му році. Також діяли 24 вуличні колонки.
Ще не так давно ця мережа перебувала у віданні сільгосппідприємства, але торік її було передано тутешній громаді. (Перед цим довелося попоїздити по різних інстанціях у Чернігові та Києві для оформлення необхідних документів). І ось 28 серпня 2014 року між сільрадою і райсількомунгоспом було укладено договір, яким передбачалося, що підприємство зі Щорса експлуатує систему водопостачання у Старих Боровичах, утримує наявне майно, у разі необхідності – проводить поточний або капітальний ремонт обладнання. І, звісна річ, отримує за це гроші. Вартість одного куба води для споживачів – 9 грн 58 коп. Загалом же у селі водогін підведено до 82 домогосподарств. Все складалося добре до першої серйозної аварії…
На початку травня башта перестала наповнюватися водою. У село приїхав керівник райсількомунгоспу М.Шило, за допомогою крана робітники почали діставати із свердловини труби – аби з’ясувати, що ж сталося. Витягли першу, другу, третю, а потім - обрив, дві труби з насосом на кінці полетіли вниз. Все… І відтоді – почалося. Люди вимагали від райсількомунгоспу завершити ремонт, але М.Шило сказав, що витягти решту труб із свердловини він зі своїми підлеглими неспроможний, а для найму спеціалістів зі сторони витрачати гроші не буде. (Дійсно, староборовляни й самі дізналися, що в Городні є відповідні фахівці, однак вони «ломлять» за свої послуги 7 чи 8 тисяч гривень). Попри все мешканці села продовжували звертатися до М.Шила, нагадували про договірні зобов’язання, зрештою, апелювали до його совісті – все марно. Щоб якось вийти зі скрутного становища, вони почали збирати по 100 гривень (в рахунок майбутньої абонплати за водокористування) на ремонт, а місцеві умільці вирішили самотужки зробити «кішку» й спробувати дістати на світ Божий оті злощасні труби. Тобто селяни побачили, що доки вони самі не потурбуються про себе, за них це ніхто не зробить. Була надія на райсількомунгосп, але вона зникла, як і вода у крані…
А життя без водопостачання, крім незручностей і роздратування, нічого не викликає. Мешканець Старих Борович В.Шевардін розповів, що більшість наявних у селі колодязів під кінець дня – майже порожні, відром можна дно дряпати. Хто живе ближче до річки – ходить по воду туди. Але це вже для поливу городів. Тяжко бідони тягати, але наразі вибору нема. Лишається одне – ремонтувати свердловину самотужки…
Як розповів «Променю» начальник відділу комунального господарства райдержадміністрації О.Коротиш, райсількомунгосп обслуговує на Щорсівщині водогони, окрім Старих Борович, ще у Суничному, Єліному, Нових Боровичах, Гірську, Заріччі та Займищі. Чому це підприємство не займається ремонтом свердловини у Старих Боровичах - треба з’ясувати детальніше. У разі ігнорування райсількомунгоспом своїх обов’язків це матиме наслідки правового характеру.
Олег МІРОШНИЧЕНКО
Фото автора

Комментариев нет:

Отправить комментарий